Julius Schottländer (22.III.1835 - 1911). Wybitna postać w historii Breslau. Na przełomie XIX i XX wieku był najbogatszym mieszkańcem miasta, właścicielem wielu dóbr ziemskich ( Wysoka, Suchy Dwór, Bledzów, Stary Śleszów, Biestrzyków, Karwiany,Kowale, Borek, Klecina, Ołtaszyn). Był także właścicielem wód mineralnych w Karlovych Varach (Karlsbad). Od 1908 roku zamieszkał w Hartlieb czyli dzisiejszych Partynicach w swoim pałacu zniszczonym i rozgrabionym w 1945. Julius był także przewodniczącym rady nadzorczej Górnośląskich Fabryk Cementu Portlandzkiego oraz Śląskiego Towarzystwa Akcyjnego Nieruchomości.
We wrocławskiej gminie zydowskiej piastował za swojego życia wiele honorowych urzędów. Julius Schottländer był fundatorem Parku Południowego i Pawilonu nad stawem oraz Domu Opieki Społecznej przy dzisiejszej ulicy Wiśniowej. Wraz z żoną byli twórcami Fundacji Schottländera. Sam Julius był także przed wojną patronem ulicy Karkonoskiej.

Paul Schottländer (1870 - 1938) Syn Juliusa. Piastował funkcję honorowego senatora Uniwersytetu Wrocławskiego.Był także przewodniczącym Wrocławskiego Związku Uniwersyteckiego. Z wykształcenia doktor filozofii.
W grobowcu oprócz wielu innych członków zacnej rodziny Schottländerów spoczywa także nestor rodu w osobie Loebela Schottländera (16.V.1809 - 3.IV.1880), który przybył do Breslau z Ziębic jako kuśnierz. Przed śmiercią był jednym z najzamożniejszych mieszkańców miasta. Majątek swój po części zdobył podczas wojny z Francją. Właściciel wielu dóbr ziemskich.
Kolejny z rodu to Salo Schottländer (1844 - 1920) brat rodzony Juliusa. Wydawca gazet i książek. Był także konsulem greskim Prowincji Śląskiej. Salo był ojcem znanego szwajcarskiego dyrygenta Leo Rudolpha Schottländera.